| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, AR18MV3HETS, White) | ₹ 44,100 |
Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18MV3HETS) price in India starts from ₹ 44,100. The lowest price of Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18MV3HETS) is ₹ 44,100 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18MV3HETS) |
| Price in India | ₹44,100 |
| Model Name | AR18MV3HETS |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 1780 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Colours | White |
| Indoor W x H x D | 89 cm x 28.5 cm x 25.1 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.6 kg |
| Outdoor W x H x D | 79 cm x 54.8 cm x 28.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 29.29 kg |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1780 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product & 10 Years on Compressor |
Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18MV3HETS)
₹44,100
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM