| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condenser, AR18TY3QBBUNNA, White) | ₹ 36,990 |
Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18TY3QBBU) price in India starts from ₹ 36,990. The lowest price of Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18TY3QBBU) is ₹ 36,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18TY3QBBU) |
| Price in India | ₹36,990 |
| Model Name | AR18TY3QBBUNNA |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2019 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 4982 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Good Sleep, Fan Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Digital Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 95.7 cm x 30.2 cm x 21.3 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.4 kg |
| Outdoor W x H x D | 80 cm x 55.4 cm x 33.3 cm |
| Outdoor Unit Weight | 28.3 kg |
| Other Dimensions | Indoor Gross Dimension (W x H x D) (cm) - 103.5 x 38 x 30.5, Outdoor Gross Dimension (W x H x D) (cm) - 94 x 61.5 x 42, Indoor Gross Weight (kg) - 14.9, Outdoor Gross Weight (kg) - 34.3, Piping Length (Maximum) - 30 m, Piping Height (Maximum) - 20 m |
| Indoor Noise Level | Low - 31 dB |
| ISEER | 2.85 W/W |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1748 W |
| Operating Current | 7.6 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2 Way |
| Other Air Flow Features | Auto Air Direction Control for Up/Down and Manual Air Direction Control for Right/Left |
| Air Circulation | 790.2 CMH |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | HD Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 year on product and 10 year on compressor |
Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18TY3QBBU)
₹36,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM