| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split Smart AC (AR18BYLZAWKNNA, White) | ₹ 30,990 |
Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split Smart AC (AR18BYLZAWKNNA) price in India starts from ₹ 30,990. The lowest price of Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split Smart AC (AR18BYLZAWKNNA) is ₹ 30,990 at Croma on 4th April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split Smart AC (AR18BYLZAWKNNA) |
| Price in India | ₹30,990 |
| Release date | 1st January 2022 |
| Model Name | AR18BYLZAWKNNA |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | BLDC Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.3 kg |
| Outdoor W x H x D | 72 cm x 54.8 cm x 26.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 27.2 kg |
| Indoor Noise Level | High - 45 dB, Low - 26 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 180 sq.ft |
| ISEER | 3.71 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz, Single Phase |
| Power Consumption | 1700 W |
| Operating Current | 7.5 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Triple Features, Anti Bacteria Features, Alexa, Google, Bixby Compatible |
Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split Smart AC (AR18BYLZAWKNNA)
₹30,990
Redmi K Pad 2, New Redmi Laptops Tipped to Launch Alongside Redmi K90 Ultra