| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 1.5 Ton 3 Star Split Inverter AC (AR18BY3AMWK, White) | ₹ 38,990 |
Samsung 1.5 Ton 3 Star Split Inverter AC (AR18BY3AMWK) price in India starts from ₹ 38,990. The lowest price of Samsung 1.5 Ton 3 Star Split Inverter AC (AR18BY3AMWK) is ₹ 38,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split Inverter AC (AR18BY3AMWK) |
| Price in India | ₹38,990 |
| Release date | 1st January 2022 |
| Model Name | AR18BY3AMWK |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | BLDC Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Fast Cool Mode, Good Sleep, Quiet Mode, Fan Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 88.9 cm x 29.9 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 10.1 kg |
| Outdoor W x H x D | 72 cm x 54.8 cm x 26.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 27.8 kg |
| Indoor Noise Level | High - 53 dB, Medium - 45 dB, Low - 26 dB |
| Cooling Coverage Area | 111-150 sq.ft |
| ISEER | 3.96 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 977.8 W |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Tri Care Filter, Auto Clean Filter |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | AI Auto Cooling, Smart Things, Filter Cleaning Indicatior, Display On/Off, Indoor Temp Display |
| Warranty Summary | 5 Years Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Samsung 1.5 Ton 3 Star Split Inverter AC (AR18BY3AMWK)
₹38,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM