| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (AR18AY4AFWK, White) | ₹ 47,900 |
Samsung 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (AR18AY4AFWK) price in India starts from ₹ 47,900. The lowest price of Samsung 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (AR18AY4AFWK) is ₹ 47,900 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (AR18AY4AFWK) |
| Price in India | ₹47,900 |
| Model Name | AR18AY4AFWK |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 4 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | BLDC Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Eco Mode, Tri Care Filter, WindFree Cooling, WiFi Embedded, Good Sleep |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 88.9 cm x 29.9 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 72 cm x 54.8 cm x 26.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 27.8 kg |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 230V |
| Power Consumption | 912.54 kWh |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Deodorizing Filter | Yes |
| Other Filter Features | Tri Care Filter |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product, 5 Years on Condenser and 10 Years on Compressor |
Samsung 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (AR18AY4AFWK)
₹47,900
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM