| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (Aluminium Condenser, AR12NV5XEWK, White) | ₹ 40,616 |
Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR12NV5XEWK) price in India starts from ₹ 40,616. The lowest price of Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR12NV5XEWK) is ₹ 40,616 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR12NV5XEWK) |
| Price in India | ₹40,616 |
| Model Name | AR12NV5XEWK |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3200 W |
| Compressor | BLDC |
| Dehumidification | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Wind Free |
| Indoor W x H x D | 828 mm x 267 mm x 265 mm |
| Indoor Unit Weight | 9.3 kg |
| Outdoor W x H x D | 720 mm x 548 mm x 265 mm |
| Outdoor Unit Weight | 24.5 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 28 kg |
| Indoor Noise Level | High - 39 dB, Low - 22 dB |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.44 W/W |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 930 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product, 10 Years Compressor and 5 Years Condensor Warranty |
Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR12NV5XEWK)
₹40,616
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM