| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR18BY5AQWK, White) | ₹ 45,990 |
Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR18BY5AQWK) price in India starts from ₹ 45,990. The lowest price of Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR18BY5AQWK) is ₹ 45,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR18BY5AQWK) |
| Price in India | ₹45,990 |
| Release date | 21st February 2022 |
| Model Name | AR18BY5AQWK |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto Mode, 5 Step Convertible Cooling Mode, Fan Mode, Quiet Mode, Dry Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Windfree Technology |
| Indoor W x H x D | 105.5 cm x 29.9 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.6 kg |
| Outdoor W x H x D | 79 cm x 54.8 cm x 28.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 29.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 45 dB, Low - 24 dB |
| Cooling Coverage Area | 111-150 sq.ft |
| ISEER | 4.80 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 806.28 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Battery Type | 2 AAA |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Standard Warranty on Product, 10 Years Warranty on Compressor |
Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR18BY5AQWK)
₹45,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM