| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR18BY5ARWK, White) | ₹ 45,990 |
Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR18BY5ARWK) price in India starts from ₹ 45,990. The lowest price of Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR18BY5ARWK) is ₹ 45,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR18BY5ARWK) |
| Price in India | ₹45,990 |
| Release date | 15th February 2022 |
| Model Name | AR18BY5ARWK |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | BLDC Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Fast Cool, Good Sleep, 5 Step Mode, Dehumidification, Fan Mode, Quiet |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Triple Protector Plus Technology |
| Indoor W x H x D | 105.5 cm x 29.9 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.6 kg |
| Outdoor W x H x D | 79 cm x 54.8 cm x 28.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 29.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 45 dB, Low - 24 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 150 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4.80 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1350 W |
| Operating Current | 5.9 A |
| Condenser Fin Type | Anti-Corrosion Fin |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Auto Clean |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Battery Type | AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Standard Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR18BY5ARWK)
₹45,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM