| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR18BYNZABE, White) | ₹ 49,500 |
Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR18BYNZABE) price in India starts from ₹ 49,500. The lowest price of Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR18BYNZABE) is ₹ 49,500 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR18BYNZABE) |
| Price in India | ₹49,500 |
| Release date | 1st January 2022 |
| Model Name | AR18BYNZABE |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Triple Protector Plus Technology |
| Indoor W x H x D | 105.5 cm x 29.9 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.4 kg |
| Outdoor W x H x D | 79 cm x 54.8 cm x 28.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 29.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 45 dB, Low - 24 dB |
| Panel Display | Yes |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 150 sq.ft |
| ISEER | 4.65 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1380 W |
| Operating Current | 6.2 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | Auto Air Direction Control (Up/Down), Manual Air Direction Control (Left/Right) |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Standard Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor From Samsung |
Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR18BYNZABE)
₹49,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM