Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR18CY5AAGC) price in India starts from ₹ 52,290. The lowest price of Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR18CY5AAGC) is ₹ 52,290 at Croma on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR18CY5AAGC) |
| Price in India | ₹52,290 |
| Release date | 1st January 2023 |
| Model Name | AR18CY5AAGC |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | BLDC Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Convertible 5in1 Modes, Auto Mode, Good Sleep, Fast Cool Mode, 5 Step Mode, Fan Mode, Quiet Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 105.5 cm x 29.9 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.7 kg |
| Outdoor W x H x D | 88 cm x 63.8 cm x 31 cm |
| Outdoor Unit Weight | 37 kg |
| Indoor Noise Level | High - 46 dB, Low - 24 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 180 sq.ft |
| ISEER | 5.16 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1260 W |
| Operating Current | 5.8 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Air Circulation | 646 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | HD Filter, Copper Anti-bacterial Filter |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Convertible 5 in 1 Modes, WindFree Cooling, Indoor Temp. Display, Filter Cleaning Indicator |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty, 10 Years Compressor Warranty |