| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR18CY5APWK, White) | ₹ 64,990 |
Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR18CY5APWK) price in India starts from ₹ 64,990. The lowest price of Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR18CY5APWK) is ₹ 64,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR18CY5APWK) |
| Price in India | ₹64,990 |
| Release date | 1st January 2023 |
| Model Name | AR18CY5APWK |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | Digital Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Fast Cool Mode, Sleep Mode, Fan Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Triple Protector Plus Technology |
| Indoor W x H x D | 105.5 cm x 29.9 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.4 kg |
| Outdoor W x H x D | 88 cm x 63.8 cm x 31 cm |
| Outdoor Unit Weight | 37 kg |
| Indoor Noise Level | High - 46 dB, Low - 24 dB |
| Panel Display | Yes |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 150 sq.ft |
| ISEER | 5.16 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1260 W |
| Operating Current | 5.8 A |
| Condenser Fin Type | Anti Corrosion Fin |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | PM 2.5 Air Filter |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Convertible 5 in 1 Modes, WindFree Cooling, Indoor Temp. Display, Filter Cleaning Indicator |
| Warranty Summary | 1 Year Standard Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR18CY5APWK)
₹64,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM