| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (Aluminium Condensor, AR18KV5NBWK, White) | ₹ 49,990 |
Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR18KV5NBWK) price in India starts from ₹ 49,990. The lowest price of Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR18KV5NBWK) is ₹ 49,990 at Amazon on 3rd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR18KV5NBWK) |
| Price in India | ₹49,990 |
| Model Name | AR18KV5NBWK |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-410A |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Aluminium |
| Remote Control | Yes |
| Star Rating | 5 Star |
| Indoor W x H x D | 89.6 cm x 26.1 cm x 26.1 cm |
| Indoor Unit Weight | 10.1 kg |
| Outdoor W x H x D | 88 cm x 64.8 cm x 31 cm |
| Outdoor Unit Weight | 41.7 kg |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1410 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | No |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product & 5 Years on Compressor |
Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR18KV5NBWK)
₹49,990
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam