| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 1.5 Ton 5 Star Split AC (AR18BY5APWK, White) | ₹ 45,991 |
Samsung 1.5 Ton 5 Star Split AC (AR18BY5APWK) price in India starts from ₹ 45,991. The lowest price of Samsung 1.5 Ton 5 Star Split AC (AR18BY5APWK) is ₹ 45,991 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Split AC (AR18BY5APWK) |
| Price in India | ₹45,991 |
| Model Name | AR18BY5APWK |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | BLDC |
| Refrigerant | R32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 105.5 cm x 29.9 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.6 kg |
| Outdoor W x H x D | 79 cm x 54.8 cm x 28.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 29.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 45 dB, Low - 24 dB |
| Cooling Coverage Area | 150 Sq.Ft |
| ISEER | 4.80 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1350 W |
| Operating Current | 5.9 A |
| Condenser Fin Type | Copper |
| Other Air Flow Features | 4 Way Swing |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Convertible 5 in 1 Modes, 100% Copper Condenser with Durafin Ultra Coating, Remotely Control it Anytime, Anywhere |
| Warranty Summary | 5 Years Comprehensive Warranty on Product and 10 Years on Compressor |
Samsung 1.5 Ton 5 Star Split AC (AR18BY5APWK)
₹45,991
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM