| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 1.5 Ton 5 Star Split AC (AR18BYNANWK, White) | ₹ 44,990 |
Samsung 1.5 Ton 5 Star Split AC (AR18BYNANWK) price in India starts from ₹ 44,990. The lowest price of Samsung 1.5 Ton 5 Star Split AC (AR18BYNANWK) is ₹ 44,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Split AC (AR18BYNANWK) |
| Price in India | ₹44,990 |
| Release date | 11th January 2022 |
| Model Name | AR18BYNANWK |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | BLDC Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Technology Used | Windfree Technology |
| Indoor W x H x D | 105.5 cm x 29.9 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.6 kg |
| Outdoor W x H x D | 79 cm x 54.8 cm x 28.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 29.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 45 dB, Low - 24 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 111-150 sq.ft |
| ISEER | 4.80 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1350 W |
| Operating Current | 5.9 A |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Air Circulation | 18.6 ㎥/min |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | ?Operating Mode :- Auto Mode, Fast Cool, Windfree Good Sleep, Dehumidification, Fan Mode, Quiet, Filter Cleaning Indicatior, Indoor Temp. Display, Display On/Off, Beep On/Off, 24-Hour Timer, Auto Restart, WindFree? Good Sleep : The WindFree? Good Sleep mode creates the ideal climate for sleeping ? without an unpleasant cold air flow. Its temperature control with WindFree? Cooling helps you fall asleep fast, sleep deeply and comfortably, and wake up feeling fully refreshed., Air Purification :- Easy Filter Plus (Anti-Bacteria), Auto Clean (Self Cleaning) |
| Warranty Summary | 1 Year on Product, 10 Years on Compressor |
Samsung 1.5 Ton 5 Star Split AC (AR18BYNANWK)
₹44,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM