| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, AR12TY3QBBU, White) | ₹ 30,900 |
Samsung 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR12TY3QBBU) price in India starts from ₹ 30,900. The lowest price of Samsung 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR12TY3QBBU) is ₹ 30,900 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR12TY3QBBU) |
| Price in India | ₹30,900 |
| Model Name | AR12TY3QBBU |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3.517 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Operating Modes | 5 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Indoor W x H x D | 805 x 285 x 194 mm |
| Indoor Unit Weight | 11 kg |
| Outdoor W x H x D | 720 x 495 x 270 mm |
| Outdoor Unit Weight | 24.9 kg |
| Indoor Noise Level | 40 / 32 dBA |
| ISEER | 3.50 W/W |
| Power Consumption | 1150 W |
| Operating Current | 5.0 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 3 / 3 |
| Air Circulation | 10.40 ㎥/min |
| Auto Restart | Yes |
Samsung 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR12TY3QBBU)
₹30,900
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM