| Brand | Samsung |
| Model | 1 Ton 3 Star Split AC (CRYSTAL AR12JC3ESLW) |
| Price in India | ₹35,290 |
| Model Name | CRYSTAL AR12JC3ESLW |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | Red |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3500 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Dehumidification | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 89 cm x 28.5 cm x 19 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.1 kg |
| Outdoor W x H x D | 72 cm x 54.8 cm x 26.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 28.5 kg |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1090 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product & 5 Years on Compressor |
Samsung 1 Ton 3 Star Split AC (CRYSTAL AR12JC3ESLW)
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam