| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 1 Ton 5 Star Split AC (Copper Condensor, CRYSTAL AR12JC5ESLZ, Blue & White) | ₹ 40,900 |
Samsung 1 Ton 5 Star Split AC (CRYSTAL AR12JC5ESLZ) price in India starts from ₹ 40,900. The lowest price of Samsung 1 Ton 5 Star Split AC (CRYSTAL AR12JC5ESLZ) is ₹ 40,900 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1 Ton 5 Star Split AC (CRYSTAL AR12JC5ESLZ) |
| Price in India | ₹40,900 |
| Model Name | CRYSTAL AR12JC5ESLZ |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | Blue |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3650 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Operating Modes | Fast Cool, Fan Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Multijet Plus Technology, Triple Protector Technology |
| Indoor W x H x D | 89 cm x 28.5 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.6 kg |
| Outdoor W x H x D | 72 cm x 54.8 cm x 26.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 31.7 kg |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.61 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1010 W |
| Operating Current | 4.6 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4-way Direction |
| Other Air Flow Features | Optimal Single Blade, Air Direction Control Up / Down: Auto, Air Direction Control Left / Right: Manual, Air Flow Control Step Cool / Fan: 4, Natural Breeze |
| Air Circulation | 494.4 |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Full HD Filter, Auto Clean Self Cleaning, Allergen Filter, Anti-bacteria Coating |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Indoor Temperature Display, Display On / Off, Beep On / Off, 24 hr Timer |
| Warranty Summary | 1 Year on Product & 5 Years on Compressor |
Samsung 1 Ton 5 Star Split AC (CRYSTAL AR12JC5ESLZ)
₹40,900
Xbox Games Showcase Announced for June 7, Gears of War: E-Day to Get Deep Dive