| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 2 Ton 3 Star Split AC (AR24KC3HATP, White) | ₹ 48,490 |
Samsung 2 Ton 3 Star Split AC (AR24KC3HATP) price in India starts from ₹ 48,490. The lowest price of Samsung 2 Ton 3 Star Split AC (AR24KC3HATP) is ₹ 48,490 at Amazon on 3rd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 2 Ton 3 Star Split AC (AR24KC3HATP) |
| Price in India | ₹48,490 |
| Model Name | AR24KC3HATP |
| Type | Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 6350 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 106.5 cm x 29.8 cm x 24.3 cm |
| Indoor Unit Weight | 12.1 kg |
| Outdoor W x H x D | 88 cm x 63.8 cm x 31 cm |
| Outdoor Unit Weight | 49.9 kg |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1975 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | No |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product & 5 Years on Compressor |
Samsung 2 Ton 3 Star Split AC (AR24KC3HATP)
₹48,490
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam