Large televisions are getting much more affordable, and specifications are continuously improving at the same time. You can buy a decent 4K HDR television for less than Rs. 30,000 today, and bumping up your budget to around Rs. 1,00,000 will get you an excellent television with performance that might have cost much more just a few years ago. However, while picture quality continues to improve thanks to better panels and HDR standards such as Dolby Vision, an often neglected aspect of the television is sound.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Sony HT-G700 Wireless Bluetooth Speaker (Black, 3.1 Channel) | ₹ 24,990 |
Sony HT-G700 Soundbar price in India starts from ₹ 24,990. The lowest price of Sony HT-G700 Soundbar is ₹ 24,990 at Flipkart on 3rd May 2026.
| Brand | Sony |
| Model | HT-G700 Soundbar |
| Price in India | ₹24,990 |
| Model Name | HT-G700 Soundbar |
| Speaker Type | Soundbar |
| Configuration | 3.1 (4 Channel) |
| Wall Mountable Satellite | No |
| Colour | Black |
| Width | 980mm |
| Height | 64mm |
| Depth | 108mm |
| Bluetooth | Yes |
| Audio Codec | SBC, AAC |
| Remote Control Support | Yes |
Sony HT-G700 Soundbar
₹24,990
The System Exposed OTT Release Date: When and Where to Watch it Online?
Under the Stars Now Streaming Online: Where to Watch This Beautiful Love Story from Italy
Everybody Loves Sohrab Handa Now Streaming on Zee5: Know Everything About This Whodunnit Mystery Film Online
James Webb Space Telescope Little Red Dots May Reveal Birth of Black Holes