| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Symphony 45 L Tower Air Cooler (Hi-Cool 45T, White) | ₹ 9,805 |
Symphony 45 L Tower Air Cooler (Hi-Cool 45T) price in India starts from ₹ 9,805. The lowest price of Symphony 45 L Tower Air Cooler (Hi-Cool 45T) is ₹ 9,805 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Symphony |
| Model | 45 L Tower Air Cooler (Hi-Cool 45T) |
| Price in India | ₹9,805 |
| Model Name | Hi-Cool 45T |
| Type | Tower |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 45 L |
| Cooling and Heating | No |
| Colour | White |
| Speed Control | Yes |
| Operating | Cooling Mode, Swing Mode |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Convenience Features | Ionizer |
| Power Requirement | 230V - 50Hz |
| Width x Height x Depth | 50 cm x 106 cm x 38 cm |
| Weight | 9.50 kg |
| Warranty Summary | 1 Year |
| Covered in Warranty | Warranty of the Product is Limited to Manufacturing Defects only |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Service Type | On-Site Service, Customer Needs to Call the Near by Authorized Service Center, Service Engineer will Come to the Site to Get the Product Repaired or Inspected |
Symphony 45 L Tower Air Cooler (Hi-Cool 45T)
₹9,805
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM