| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Symphony 70 L Personal Air Cooler (Storm 70i, White) | ₹ 14,800 |
Symphony 70 L Personal Air Cooler (Storm 70i) price in India starts from ₹ 14,800. The lowest price of Symphony 70 L Personal Air Cooler (Storm 70i) is ₹ 14,800 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Symphony |
| Model | 70 L Personal Air Cooler (Storm 70i) |
| Price in India | ₹14,800 |
| Model Name | Storm 70i |
| Type | Personal |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 70 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | Yes |
| Colour | White |
| Speed Control | Yes |
| Operating | Cooling Mode, Swing Mode |
| Air Throw Distance | 65 ft |
| Motor Speed | 1400 rpm |
| Body Material | Thermoplastic |
| Blower/Fan Material | Engineering Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Convenience Features | Ionizer |
| Power Requirement | 230V - 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 365 W |
| Width x Height x Depth | 50 cm x 112.5 cm x 50 cm |
| Weight | 15.60 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Brand Warranty |
| Covered in Warranty | Warranty of the product is limited to technical issuse /manufacturing defects only. |
| Not Covered in Warranty | Parts due to normal wear and tear like indicator or bodydiscoloration. Damage/Breakage of any plastic parts, rubber parts or denting, accident, mishandling on part of the customer |
| Warranty Service Type | On-Site Service, Customer Needs to Call the Near by Authorized Service Center, Service Engineer will Come to the Site to Get the Product Repaired or Inspected |
Symphony 70 L Personal Air Cooler (Storm 70i)
₹14,800
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM