Acer Nitro V 16 is a Windows 11 laptop with a 16.00-inch display that has a resolution of 1920x1200 pixels. It is powered by a Ryzen 7 processor and it comes with 16GB of RAM. The Acer Nitro V 16 packs 1TB of SSD storage.
Graphics are powered by Nvidia GeForce RTX 4060. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ax, Bluetooth and it comes with USB 4.0 (Type C), USB 3.2 Gen 1 (Type A), USB 3.2 Gen 2 (Type C), HDMI Port, Lock Slot ports.
As of 19th May 2026, Acer Nitro V 16 price in India starts at Rs. 1,09,990.
| Brand | Acer |
| Model | Nitro V 16 |
| Price in India | ₹1,09,990 |
| Release date | 20th August 2024 |
| Launched in India | Yes |
| Model Number | ANV16-41-R14U |
| Model Name | Acer Nitro V 16 AMD |
| Series | Acer Nitro |
| Dimensions (mm) | 362.30 x 239.89 x 23.50 |
| Weight (kg) | 2.5 |
| Colours | Obsidian Black |
| Operating system | Windows 11 |
| Battery Life (up to hours) | 7 |
| Battery Capacity (WHR) | 59 |
| Size | 16.00-inch |
| Resolution | 1920x1200 pixels |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Processor | AMD Ryzen 7 8845HS |
| RAM | 16GB |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce RTX 4060 |
| Dedicated Graphic Memory | 8GB |
| Dedicated Graphic Memory Type | GDDR6 |
| SSD | 1TB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ax |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Finger Print Sensor | No |
| USB 4.0 (Type C) | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (Type A) | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (Type C) | 1 |
| HDMI Port | Standard |
| Lock Slot | Kensington Lock Port |
Acer Nitro V 16
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications