Amazon Kindle Fire tablet was launched in November 2011. The tablet comes with a 7.00-inch display offering a resolution of 1024x600 pixels at a pixel density of 169 pixels per inch (ppi). Amazon Kindle Fire is powered by a 1GHz dual-core Cortex A9 processor. It comes with 512MB of RAM. The Amazon Kindle Fire runs Fire OS and is powered by a 4400mAh non-removable battery.
Amazon Kindle Fire is based on Fire OS and packs 8GB of inbuilt storage. The Amazon Kindle Fire measures 120.00 x 190.00 x 11.40mm (height x width x thickness) and weighs 413.00 grams.
Connectivity options on the Amazon Kindle Fire include Wi-Fi 802.11 b/g/n.
| Brand | Amazon |
| Model | Kindle Fire |
| Release date | November 2011 |
| Dimensions (mm) | 120.00 x 190.00 x 11.40 |
| Weight (g) | 413.00 |
| Battery capacity (mAh) | 4400 |
| Removable battery | No |
| Screen size (inches) | 7.00 |
| Touchscreen | No |
| Resolution | 1024x600 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 169 |
| Processor | 1GHz dual-core |
| Processor make | Cortex A9 |
| RAM | 512MB |
| Internal storage | 8GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | No |
| Front camera | No |
| Operating system | Fire OS |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| GPS | No |
| Bluetooth | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | No |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | No |
| Accelerometer | No |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
Amazon Kindle Fire
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM