Vivo Y60 has been launched in China as the latest addition to the company’s Y lineup. The handset is currently on sale in the country via Vivo’s online store. It is offered in Lucky Purple, Obsidian Black, and Shanhaiqing (translated from Chinese) colour options. The new handset is powered by Qualcomm’s octa core Snapdragon 4 Gen 2 chipset, delivering a peak clo...
Vivo Y60 mobile was launched on 12th May 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.74-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1600 pixels (HD+) and an aspect ratio of 20:9. The display sports Other for protection. Vivo Y60 is powered by an octa-core Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 processor. It comes with 6GB of RAM. The Vivo Y60 runs Android 16 and is powered by a 6500mAh non-removable battery. The Vivo Y60 supports 15W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Vivo Y60 on the rear packs a 13-Ultrapixel camera with an f/2.2 aperture. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 5-Ultrapixel sensor with an f/2.2 aperture.
The Vivo Y60 runs OriginOS 6 is based on Android 16 and packs 128GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card. The Vivo Y60 is a dual-SIM (GSM + CDMA and GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Vivo Y60 measures 167.40 x 77.10 x 8.39mm (height x width x thickness) and weighs 209.00 grams. It was launched in Lucky Purple, Obsidian Black, and and Shanhaiqing colours. It features an IP65 rating for dust and water protection. It bears a polycarbonate body.
Connectivity options on the Vivo Y60 include Wi-Fi, Bluetooth v5.10, USB Type-C, 4G , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, proximity sensor, and fingerprint sensor. The Vivo Y60 supports face unlock.
| Brand | Vivo |
| Model | Y60 |
| Release date | 12th May 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Body type | Polycarbonate |
| Dimensions (mm) | 167.40 x 77.10 x 8.39 |
| Weight (g) | 209.00 |
| IP rating | IP65 |
| Battery capacity (mAh) | 6500 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 15W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Lucky Purple, Obsidian Black, and Shanhaiqing |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.74 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1600 pixels |
| Protection type | Other |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 |
| RAM | 6GB |
| Internal storage | 128GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Rear camera | 13-Ultrapixel (f/2.2) |
| No. of Rear Cameras | 1 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 5-Ultrapixel (f/2.2) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front flash | No |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | OriginOS 6 |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.10 |
| NFC | No |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Vivo Y60