TCL Tab 10L tablet was launched on 4th January 2022. The tablet comes with a 101.00-inch display.TCL Tab 10L comes with 2GB of RAM. The TCL Tab 10L runs Android and is powered by a 4,080mAh battery.
As far as the cameras are concerned, the TCL Tab 10L on the rear packs 2-megapixel camera. It sports a 2-megapixel camera on the front for selfies.
TCL Tab 10L is based on Android and packs 32GB of inbuilt storage.
Connectivity options on the TCL Tab 10L include Wi-Fi.
| Brand | TCL |
| Model | Tab 10L |
| Release date | 4th January 2022 |
| Form factor | Touchscreen |
| Battery capacity (mAh) | 4,080 |
| Screen size (inches) | 101.00 |
| Processor make | MediaTek MT8167B |
| RAM | 2GB |
| Internal storage | 32GB |
| Rear camera | 2-megapixel |
| Front camera | 2-megapixel |
| Operating system | Android |
| Wi-Fi | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
TCL Tab 10L
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM