Vivo X60 (China) mobile was launched on 29th December 2020. The phone comes with a 6.56-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x2376 pixels and an aspect ratio of 19.8:9. Vivo X60 (China) is powered by a 2GHz octa-core Samsung Exynos 1080 processor that features 1 core clocked at 2.8GHz, 3 cores clocked at 2.6GHz and 4 cores clocked at 2GHz. It comes with 8GB of RAM. The Vivo X60 (China) runs Android 11 and is powered by a 4300mAh battery. The Vivo X60 (China) supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Vivo X60 (China) on the rear packs a 48-megapixel (f/1.79) primary camera; a 13-megapixel (f/2.2) camera, and a 13-megapixel (f/2.46) camera. The rear camera setup has autofocus. It sports a 32-megapixel camera on the front for selfies with an f/2.45 aperture.
The Vivo X60 (China) runs OriginOS 1.0 is based on Android 11 and packs 128GB of inbuilt storage. The Vivo X60 (China) is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Vivo X60 (China) measures 159.63 x 75.01 x 7.36mm (height x width x thickness) and weighs 175.60 grams. It was launched in Grey, Purple, and White colours.
Connectivity options on the Vivo X60 (China) include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS, Bluetooth v5.10, NFC, USB Type-C, 3G, 4G (with support for Band 40 used by some LTE networks in India) , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor. The Vivo X60 (China) supports face unlock.
| Brand | Vivo |
| Model | X60 (China) |
| Release date | 29th December 2020 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 159.63 x 75.01 x 7.36 |
| Weight (g) | 175.60 |
| Battery capacity (mAh) | 4300 |
| Fast charging | Proprietary |
| Colours | Grey, Purple, White |
| Screen size (inches) | 6.56 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2376 pixels |
| Aspect ratio | 19.8:9 |
| Processor | 2GHz octa-core (1x2.8GHz + 3x2.6GHz + 4x2GHz) |
| Processor make | Samsung Exynos 1080 |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB |
| Rear camera | 48-megapixel (f/1.79) + 13-megapixel (f/2.2) + 13-megapixel (f/2.46) |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 32-megapixel (f/2.45) |
| Operating system | Android 11 |
| Skin | OriginOS 1.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.10 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| Face unlock | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Vivo X60 (China)
Star Wars: Galactic Racer Launches October 6, Pre-Orders Now Live
Samsung Hits Record Revenue in Q1 This Year, Expects Memory Shortage to Last Beyond 2027
Netflix Mobile App Gets New ‘Clips’ Feed to Show Users Vertical Videos Amid a Major Design Overhaul