| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 0.75 Ton 3 Star Split AC (4503293-103 DZX, White) | ₹ 24,999 |
Voltas 0.75 Ton 3 Star Split AC (4503293-103 DZX) price in India starts from ₹ 24,999. The lowest price of Voltas 0.75 Ton 3 Star Split AC (4503293-103 DZX) is ₹ 24,999 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 0.75 Ton 3 Star Split AC (4503293-103 DZX) |
| Price in India | ₹24,999 |
| Model Name | 4503293-103 DZX |
| Type | Split |
| Capacity | 0.75 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3300 W |
| Compressor | High EER Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Turbo Mode, Sleep Mode, Energy Saver Mode |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 80 cm x 29.2 cm x 22.2 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 83.5 cm x 55.5 cm x 29.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 27.6 kg |
| Indoor Noise Level | High - 46 dB, Low - 46 dB |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.51 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 940 W |
| Evaporator Fin Type | Blue Fin |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| LED Backlit Buttons | No |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Features | Sleep Mode, Turbo, Swing, Lock, Timer, Energy Saver, Glow Buttons, Dual Temperature Display |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Air Conditioner and 1 Year on Compressor |
Voltas 0.75 Ton 3 Star Split AC (4503293-103 DZX)
₹24,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM