| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1.2 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, 153 CY, White) | ₹ 27,980 |
Voltas 1.2 Ton 3 Star Split AC (153 CY) price in India starts from ₹ 27,980. The lowest price of Voltas 1.2 Ton 3 Star Split AC (153 CY) is ₹ 27,980 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1.2 Ton 3 Star Split AC (153 CY) |
| Price in India | ₹27,980 |
| Model Name | 153 CY |
| Type | Split |
| Capacity | 1.2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 4000.0 W |
| Compressor | High EER Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 945.0 mm x 300.0 mm x 210.0 mm |
| Indoor Unit Weight | 12.3 Kg |
| Outdoor W x H x D | 870.0 mm x 600.0 mm x 355.0 mm |
| Outdoor Unit Weight | 31.5 Kg |
| Other Dimensions | Indoor Unit Gross Weight: 14.5 kg |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.55 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1126.0 W |
| Other Power Features | Rated Current - Cooling: 5 A |
| Air Flow Direction | Cross Flow |
| Other Air Flow Features | Air Flow Volume - Indoor: 850 CMH |
| Dust Filter | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Other Features | Operation: LCD Remote |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 4 Years on Compressor |
Voltas 1.2 Ton 3 Star Split AC (153 CY)
₹27,980
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM