| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (185V EAZQ, White) | ₹ 36,990 |
Voltas 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (185V EAZQ) price in India starts from ₹ 36,990. The lowest price of Voltas 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (185V EAZQ) is ₹ 36,990 at Croma on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (185V EAZQ) |
| Price in India | ₹36,990 |
| Model Name | 185V EAZQ |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5200 W |
| Compressor | High EER Rotary - BLDC Compresso |
| Refrigerant | R - 32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 96 cm x 31.7 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.8 kg |
| Outdoor W x H x D | 83.5 cm x 55.5 cm x 29.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 28.6 kg |
| Indoor Noise Level | High - 45 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 180 sq.ft |
| ISEER | 4.51 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1455 W |
| Air Circulation | 547 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | AAA |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty, 10 Years Compressor Warranty |
Voltas 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (185V EAZQ)
₹36,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM