| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, 123 LYB, White) | ₹ 34,091 |
Voltas 1 Ton 3 Star Split AC (123 LYB) price in India starts from ₹ 34,091. The lowest price of Voltas 1 Ton 3 Star Split AC (123 LYB) is ₹ 34,091 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1 Ton 3 Star Split AC (123 LYB) |
| Price in India | ₹34,091 |
| Model Name | 123 LYB |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3200 W |
| Compressor | High EER Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 87 cm x 29 cm x 19.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 84 cm x 54 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 31 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1028 W |
| Operating Current | 4.6 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | Air Vent: Cross Flow |
| Air Circulation | 353 |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Other Features | LCD Remote |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Anti-fungal Clean |
| Warranty Summary | 1 Year on the Product & 5 Years on the Compressor |
Voltas 1 Ton 3 Star Split AC (123 LYB)
₹34,091
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number