| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, 123VH Vectra PRISM, White) | ₹ 34,939 |
Voltas 1 Ton 3 Star Split AC (123VH Vectra PRISM) price in India starts from ₹ 34,939. The lowest price of Voltas 1 Ton 3 Star Split AC (123VH Vectra PRISM) is ₹ 34,939 at Flipkart on 30th April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1 Ton 3 Star Split AC (123VH Vectra PRISM) |
| Price in India | ₹34,939 |
| Model Name | 123VH Vectra PRISM |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2024 |
| Colours | Maroon |
| Cooling Capacity | 3500 W |
| Compressor | Variable speed |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 96 cm x 31.7 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 83.5 cm x 55.5 cm x 29.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 30.7 kg |
| ISEER | 3.81 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
Voltas 1 Ton 3 Star Split AC (123VH Vectra PRISM)
₹34,939