| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAI12B31N0D, White) | ₹ 24,990 |
Whirlpool 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAI12B31N0D) price in India starts from ₹ 24,990. The lowest price of Whirlpool 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAI12B31N0D) is ₹ 24,990 at Croma on 4th April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAI12B31N0D) |
| Price in India | ₹24,990 |
| Model Name | SAI12B31N0D |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3520 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | 4-in-1 Convertible Mode |
| Condenser Coil | Copper |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 80 cm x 23 cm x 29.50 cm |
| Indoor Unit Weight | 32 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 55.70 cm x 24.10 cm |
| Cooling Coverage Area | 130 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.95 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Self Clean |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty, 10 Years Compressor Warranty |
Whirlpool 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAI12B31N0D)
₹24,990