| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Daikin 1.8 Ton 3 Star Split AC (FTHT60UV16U+RHT60UV16U, White) | ₹ 55,300 |
Daikin 1.8 Ton 3 Star Split AC (FTHT60UV16U+RHT60UV16U) price in India starts from ₹ 55,300. The lowest price of Daikin 1.8 Ton 3 Star Split AC (FTHT60UV16U+RHT60UV16U) is ₹ 55,300 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Daikin |
| Model | 1.8 Ton 3 Star Split AC (FTHT60UV16U+RHT60UV16U) |
| Price in India | ₹55,300 |
| Release date | 31st December 2021 |
| Model Name | FTHT60UV16U+RHT60UV16U |
| Type | Split |
| Capacity | 1.8 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | Yes |
| Cooling Capacity | 6000 W |
| Compressor | Swing Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Dry Mode, Fan Mode, Cool Mode, Heat Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 11 kg |
| Outdoor W x H x D | 84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 33 kg |
| Indoor Noise Level | High - 48 dB, Low - 36 dB |
| Panel Display | Yes |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4.39 W/W |
| Power Requirement | AC 130-285V, 50Hz |
| Power Consumption | 1820 W |
| Operating Current | 8.3 A |
| Condenser Fin Type | Blue Fins |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| LED Backlit Buttons | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Battery Type | AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product, 10 Years on Compressor and 5 Years on PCB |
Daikin 1.8 Ton 3 Star Split AC (FTHT60UV16U+RHT60UV16U)
₹55,300
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM