| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hitachi 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (RAS.G324PCAIBFE, White) | ₹ 45,990 |
Hitachi 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (RAS.G324PCAIBFE) price in India starts from ₹ 45,990. The lowest price of Hitachi 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (RAS.G324PCAIBFE) is ₹ 45,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Hitachi |
| Model | 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (RAS.G324PCAIBFE) |
| Price in India | ₹45,990 |
| Model Name | RAS.G324PCAIBFE |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 6950 W |
| Compressor | Twin Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Fan Mode, Auto Mode, Cool Mode, Dry Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Ice Clean Frost Wash Technology |
| Indoor W x H x D | 105 cm x 29.4 cm x 25 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.4 kg |
| Outdoor W x H x D | 80 cm x 64 cm x 29.8 cm |
| Outdoor Unit Weight | 34.7 kg |
| ISEER | 3.85 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1397.61 kWh |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Battery Type | 2 |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Xpandable Plus Ambience Cooling, Humidity Removal |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 5 Years Warranty on Controller (PCB) and 10 Years Warranty on Compressor |
Hitachi 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (RAS.G324PCAIBFE)
₹45,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM