| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Acer 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, AR10AS3IS1HLE25, White) | ₹ 26,599 |
Acer 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR10AS3IS1HLE25) price in India starts from ₹ 26,599. The lowest price of Acer 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR10AS3IS1HLE25) is ₹ 26,599 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Acer |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR10AS3IS1HLE25) |
| Price in India | ₹26,599 |
| Release date | 19th December 2024 |
| Model Name | AR10AS3IS1HLE25 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3300 W |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Turbo Mode, Sleep Mode |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | AiSense Technology |
| Indoor W x H x D | 79 cm x 27 cm x 21 cm |
| Indoor Unit Weight | 8 kg |
| Outdoor W x H x D | 705 cm x 28.5 cm x 47.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 18.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 40 dB |
| Cooling Coverage Area | 110 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.9 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Battery Type | 2 AAA |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive on Product, 10 years on Compressor. |
Acer 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR10AS3IS1HLE25)
₹26,599
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM