Acer Aspire 3 A315-51-51SL is a Windows 10 laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 12GB of RAM. The Acer Aspire 3 A315-51-51SL packs 512GB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics 520. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), Multi Card Slot, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, Acer Aspire 3 A315-51-51SL price in India starts at Rs. 69,693.
| Brand | Acer |
| Model | Aspire 3 A315-51-51SL |
| Price in India | ₹69,693 |
| Model Number | A315-51-51SL |
| Series | Aspire 3 |
| Dimensions (mm) | 381.60 x 259.00 x 21.00 |
| Weight (kg) | 2.1 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Cell | 2 |
| Battery Life (up to hours) | 6.5 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i5 6006U |
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 12GB |
| Expandable RAM up to (GB) | 12GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics 520 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 512GB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| Multi Card Slot | SD Card Reader |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Acer Aspire 3 A315-51-51SL
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM