Asus 550LAV-XO429D is a DOS laptop with a 15.60-inch display. It is powered by a Core i3 processor and it comes with 4GB of RAM. The Asus 550LAV-XO429D packs 500GB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel HD Graphics. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 n/ac and it comes with 3 USB ports (1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0), HDMI Port, Multi Card Slot, Headphone and Mic Combo Jack, VGA Port ports.
As of 2nd April 2026, Asus 550LAV-XO429D price in India starts at Rs. 25,900.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Asus 550LAV-XO429D Laptop (DOS, 4GB RAM, 500GB HDD, Intel Core i3, Silver, 15.6 inch) | ₹ 25,900 |
Asus 550LAV-XO429D price in India starts from ₹ 25,900. The lowest price of Asus 550LAV-XO429D is ₹ 25,900 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Asus |
| Model | 550LAV-XO429D |
| Price in India | ₹25,900 |
| Model Number | 550LAV-XO429D |
| Dimensions (mm) | 165.10 x 52.00 x 30.00 |
| Weight (kg) | 2.3 |
| Colours | Silver |
| Operating system | DOS |
| Size | 15.60-inch |
| Processor | Intel Core i3 4030U |
| Base Clock Speed | 1.9 GHz |
| RAM | 4GB |
| Graphics Processor | Intel HD Graphics |
| Dedicated Graphic Memory Type | DDR3 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 500GB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 n/ac |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | SD Card Reader |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| VGA Port | Yes |
Asus 550LAV-XO429D
₹25,900
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM