Asus UX303UB-R4013T is a Windows 10 laptop with a 13.30-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 4GB of RAM. The Asus UX303UB-R4013T packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by Nvidia GeForce 940M. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (3 x USB 3.0), Multi Card Slot ports.
As of 1st April 2026, Asus UX303UB-R4013T price in India starts at Rs. 59,999.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Asus UX303UB-R4013T Laptop (Windows 10, 8GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i5, Smokey Brown, 13.3 inch) | ₹ 59,999 |
Asus UX303UB-R4013T price in India starts from ₹ 59,999. The lowest price of Asus UX303UB-R4013T is ₹ 59,999 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Asus |
| Model | UX303UB-R4013T |
| Price in India | ₹59,999 |
| Model Number | UX303UB-R4013T |
| Dimensions (mm) | 487.68 x 223.00 x 323.00 |
| Weight (kg) | 1.45 |
| Colours | Gold |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Cell | 3 |
| Size | 13.30-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Processor | Intel Core i5 6th Gen 6200U |
| Base Clock Speed | 2.3 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 4GB |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce 940M |
| Dedicated Graphic Memory Type | GDDR3 |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ac |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100 |
| Pointer Device | Touchpad |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 3 x USB 3.0 |
| Multi Card Slot | 3 in 1 card Reader |
Asus UX303UB-R4013T
₹59,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM