Asus X X200LA-KX037H is a Windows 8.1 laptop with a 11.60-inch display. It is powered by a Core i3 processor and it comes with 4GB of RAM. The Asus X X200LA-KX037H packs 500GB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics 4400. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 1 USB ports (1 x USB 3.0), USB Ports ports.
As of 1st April 2026, Asus X X200LA-KX037H price in India starts at Rs. 25,649.
| Brand | Asus |
| Model | X X200LA-KX037H |
| Price in India | ₹25,649 |
| Model Number | X X200LA-KX037H |
| Series | X Series |
| Dimensions (mm) | 302.00 x 200.00 x 25.60 |
| Weight (kg) | 1.24 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 8.1 |
| Battery Life (up to hours) | 4.5 |
| Size | 11.60-inch |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i3 4th Gen 4010U |
| Base Clock Speed | 1.7 GHz |
| RAM | 4GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics 4400 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 500GB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100 |
| Internal Mic | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 1 |
| USB Ports | 1 x USB 3.0 |
Asus X X200LA-KX037H
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM