Asus X507UB-EJ186T is a Windows 10 Home laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i3 processor and it comes with 8GB of RAM. The Asus X507UB-EJ186T packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by Nvidia. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth and it comes with 3 USB ports (2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), Multi Card Slot, Mic In ports.
As of 2nd April 2026, Asus X507UB-EJ186T price in India starts at Rs. 33,433.
| Brand | Asus |
| Model | X507UB-EJ186T |
| Price in India | ₹33,433 |
| Model Number | X507UB-EJ186T |
| Dimensions (mm) | 365.00 x 266.00 x 21.90 |
| Weight (kg) | 1.68 |
| Colours | Grey |
| Operating system | Windows 10 Home |
| Battery Cell | 3 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i3 6th Gen 6006U |
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 8GB |
| RAM Slots | 1 |
| Expandable RAM up to (GB) | 8GB |
| Graphics Processor | Nvidia |
| Dedicated Graphic Memory Type | GDDR5 |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| Multi Card Slot | 1 Micro SD Card Reader |
| Mic In | Yes |
Asus X507UB-EJ186T
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM