Asus X540LA-XX441D is a Windows 10 Home laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i3 processor and it comes with 4GB of RAM. The Asus X540LA-XX441D packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by Integrated Intel HD Graphics 4400. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB 3.1 Gen 1 (Type A)), HDMI Port, Multi Card Slot, Lock Slot, Headphone and Mic Combo Jack, VGA Port, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 2nd April 2026, Asus X540LA-XX441D price in India starts at Rs. 26,275.
| Brand | Asus |
| Model | X540LA-XX441D |
| Price in India | ₹26,275 |
| Model Number | X540LA-XX441D |
| Series | X Series |
| Dimensions (mm) | 381.40 x 251.50 x 27.20 |
| Weight (kg) | 1.9 |
| Colours | Aqua Blue |
| Operating system | Windows 10 Home |
| Battery Capacity (WHR) | 33 |
| Battery Cell | 3 |
| Battery Life (up to hours) | 5 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i3 5th Gen 5005U |
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 8GB |
| Graphics Processor | Integrated Intel HD Graphics 4400 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100 T |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Disk Drive | Super Multi DVD |
| Read/Write Speed | 8x |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB 3.1 Gen 1 (Type A) |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | 3 in 1 card Reader |
| Lock Slot | Kensington Lock Port |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| VGA Port | Yes |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
| RJ11 | No |
Asus X540LA-XX441D
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM