| Brand | Blue Star |
| Model | 0.75 Ton 3 Star Inverter Split AC (3CNHW09CAFU) |
| Price in India | ₹37,000 |
| Model Name | 3CNHW09CAFU |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 0.75 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 2730 W |
| Compressor | Inverter Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 77 cm x 20 cm x 28.3 cm |
| Indoor Unit Weight | 8 kg |
| Outdoor W x H x D | 71 cm x 31.8 cm x 55 cm |
| Outdoor Unit Weight | 27 kg |
| Indoor Noise Level | High - 38 dB |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.94 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 860 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product, 1 Year on Condenser, 5 Years on Compressor |