| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (IA318TNU, White) | ₹ 36,690 |
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (IA318TNU) price in India starts from ₹ 36,690. The lowest price of Blue Star 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (IA318TNU) is ₹ 36,690 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (IA318TNU) |
| Price in India | ₹36,690 |
| Model Name | IA318TNU |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5100 W |
| Compressor | Inverter Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 95 cm x 31.7 cm x 22.3 cm |
| Indoor Unit Weight | 10.8 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 52.6 cm x 25 cm |
| Outdoor Unit Weight | 23.3 kg |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.90 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1012.16 Units per year |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 10 Years Warranty on Inverter Compressor and 5 Years Warranty on PCB |
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (IA318TNU)
₹36,690
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM