| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 1.5 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, 3HW18VCU, White) | ₹ 33,499 |
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Split AC (3HW18VCU) price in India starts from ₹ 33,499. The lowest price of Blue Star 1.5 Ton 3 Star Split AC (3HW18VCU) is ₹ 33,499 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (3HW18VCU) |
| Price in India | ₹33,499 |
| Model Name | 3HW18VCU |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5140 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 94 cm x 29.8 cm x 20 cm |
| Indoor Unit Weight | 13 kg |
| Outdoor W x H x D | 85 cm x 70.1 cm x 32 cm |
| Outdoor Unit Weight | 45 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1655 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive and 4 Years on Compressor |
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Split AC (3HW18VCU)
₹33,499
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM