| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 1.5 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, FS318ZATU, White) | ₹ 36,199 |
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Split AC (FS318ZATU) price in India starts from ₹ 36,199. The lowest price of Blue Star 1.5 Ton 3 Star Split AC (FS318ZATU) is ₹ 36,199 at Flipkart on 4th April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (FS318ZATU) |
| Price in India | ₹36,199 |
| Model Name | FS318ZATU |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2020 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 17504 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R32 |
| Operating Modes | Auto Defrost, Modes - (Auto/Cool/ Fan / Dry)iFeel, Summer Cool Function, Turbo Cooling |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 97 cm x 31.5 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 12.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 96.8 cm x 65.2 cm x 36.7 cm |
| Outdoor Unit Weight | 44 kg |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | Upto 165 Sq Ft sq ft |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V |
| Power Consumption | 1425 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Active Carbon Filter | Yes |
| Deodorizing Filter | Yes |
| LED Backlit Buttons | No |
| Night Glow Buttons | No |
| Battery Type | 2 |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | No |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | No |
| Self Diagnosis | No |
| Emergency Operational Button | No |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor from Blue Star |
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Split AC (FS318ZATU)
₹36,199
Redmi K Pad 2, New Redmi Laptops Tipped to Launch Alongside Redmi K90 Ultra