| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condenser, ID312ONU, White) | ₹ 34,990 |
Blue Star 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (ID312ONU) price in India starts from ₹ 34,990. The lowest price of Blue Star 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (ID312ONU) is ₹ 34,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (ID312ONU) |
| Price in India | ₹34,990 |
| Model Name | ID312ONU |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3510 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 84.5 cm x 30 cm x 19.3 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 85.8 cm x 53.6 cm x 32.7 cm |
| Outdoor Unit Weight | 23 kg |
| ISEER | 3.85 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Blue Star 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (ID312ONU)
₹34,990
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM