| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 1 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, 3HW12AATU, White) | ₹ 29,990 |
Blue Star 1 Ton 3 Star Split AC (3HW12AATU) price in India starts from ₹ 29,990. The lowest price of Blue Star 1 Ton 3 Star Split AC (3HW12AATU) is ₹ 29,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1 Ton 3 Star Split AC (3HW12AATU) |
| Price in India | ₹29,990 |
| Model Name | 3HW12AATU |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3380 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-32 |
| Operating Modes | Comfort Modes: Auto/Cool/Fan/Dry, Health Mode: Blow |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 802 mm x 297 mm x 189 mm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 858 mm x 536 mm x 327 mm |
| Outdoor Unit Weight | 33 kg |
| Other Dimensions | Suction Tube Size Outer Diameter: 1/2 inch 12.7 mm, Maximum Piping Capability Total: 10 m, Refrigerant Additional Charge Beyond 3.66 M: 15 g/m |
| Indoor Noise Level | High - 41 dB, Low - 28 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | NA sq ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.54 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 955 W |
| Other Power Features | Power Input: 955 W, Running Current: 4.2 A |
| Evaporator Fin Type | Hydrophilic Blue Fins |
| Condenser Fin Type | Anti Corrosive Blue Fins |
| Other Air Flow Features | Airflow Volume Wet High/Medium/Low: 360/282/215 CFM, Airflow Control: Motorised - Horizontal Louvre/Vertical Swing, Manual - Vertical Louvre/Horizontal Swing, Fan Modes: Auto/High/Medium/ Low |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Active Carbon Filter | Yes |
| Other Filter Features | Silver Ion |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Other Features | Large LCD with Backlight |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 5 Years Compressor Warranty |
Blue Star 1 Ton 3 Star Split AC (3HW12AATU)
₹29,990
Naughty Dog's Neil Druckmann Mentions 'Road Ahead' for the Last of Us, Teasing the Last of Us Part 3