| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 1 Ton 3 Star Split AC (3HW12JBG3, White) | ₹ 30,000 |
Blue Star 1 Ton 3 Star Split AC (3HW12JBG3) price in India starts from ₹ 30,000. The lowest price of Blue Star 1 Ton 3 Star Split AC (3HW12JBG3) is ₹ 30,000 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1 Ton 3 Star Split AC (3HW12JBG3) |
| Price in India | ₹30,000 |
| Model Name | 3HW12JBG3 |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3380.0 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-32 |
| Operating Modes | Comfort Modes: Auto/Cool/Fan/Dry, Health Mode: Blow |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 802.0 mm x 297.0 mm x 189.0 mm |
| Indoor Unit Weight | 9.0 kg |
| Outdoor W x H x D | 858.0 mm x 536.0 mm x 327.0 mm |
| Outdoor Unit Weight | 33.0 kg |
| Other Dimensions | Suction Tube Size Outer Diameter: 1/2 inch (12.7 mm), Maximum Piping Capability Total: 10 m, Refrigerant Additional Charge Beyond 3.66 M: 15 g/m |
| Indoor Noise Level | High - 41.0 dB, Low - 28.0 dB |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.54 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 955.0 W |
| Other Power Features | Power Input: 955 W, Running Current: 4.2 A |
| Evaporator Fin Type | Hydrophilic Blue Fins |
| Condenser Fin Type | Anti Corrosive Blue Fins |
| Other Air Flow Features | Airflow Volume (Wet) (High/Medium/Low): 360/282/215 CFM, Airflow Control: Motorised - Horizontal Louvre/Vertical Swing, Manual - Vertical Louvre/Horizontal Swing, Fan Modes: Auto/High/Medium/ Low |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Active Carbon Filter | Yes |
| Other Filter Features | Silver Ion |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Other Features | Large LCD with Backlight |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 year on Product and 5 Years on Compressor from Blue Star |
Blue Star 1 Ton 3 Star Split AC (3HW12JBG3)
₹30,000
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM