Blue Star 1 Ton 3 Star Split AC (3HW12SATX) price in India starts from ₹ 29,499. The lowest price of Blue Star 1 Ton 3 Star Split AC (3HW12SATX) is ₹ 29,499 at Flipkart on 4th April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1 Ton 3 Star Split AC (3HW12SATX) |
| Price in India | ₹29,499 |
| Model Name | 3HW12SATX |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3559 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-32 |
| Operating Modes | NA |
| Dehumidification | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 845 mm x 275 mm x 180 mm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 780 mm x 545 mm x 240 mm |
| Outdoor Unit Weight | 31 kg |
| Indoor Noise Level | High - 43 dB, Low - 35 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | NA sq ft |
| ISEER | 3.52 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1010 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive and 4 Years on Compressor |