| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 1 Ton 3 Star Split AC (3HW12VC1,White) | ₹ 39,500 |
Blue Star 1 Ton 3 Star Split AC (3HW12VC1) price in India starts from ₹ 39,500. The lowest price of Blue Star 1 Ton 3 Star Split AC (3HW12VC1) is ₹ 39,500 at Amazon on 4th April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1 Ton 3 Star Split AC (3HW12VC1) |
| Price in India | ₹39,500 |
| Model Name | 3HW12VC1 |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Operating Modes | Auto, Fan, Sleep Mode, Fan Modes: Auto, High, Medium, Low, No Heat Mode |
| Indoor W x H x D | 84.8 cm x 18.9 cm x 27.4 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 24 cm x 54.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 33 |
| Indoor Noise Level | 39 |
| Power Requirement | 230 V |
| Power Consumption | 1110 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2-Directional Air Swing |
| Warranty Summary | 1 year warranty on product and 5 years warranty on compressor |
Blue Star 1 Ton 3 Star Split AC (3HW12VC1)
₹39,500